Jak powstaje kostka brukowa?
Kostka brukowa to synonim trwałości i estetyki w urbanistycznej przestrzeni. Buduje się z niej wiele nowoczesnych alei, urokliwych ścieżek i reprezentacyjnych placów. Jakie procesy technologiczne stoją za produkcją tych niezwykle wytrzymałych elementów od wydobycia surowców, przez misterny proces mieszania, formowania, aż po etap suszenia i pakowania kostki, która ostatecznie tworzy wzory na naszych podjazdach, chodnikach i patio. Ja wygląda produkcja kostki brukowej?
Z czego produkuje się kostkę brukową?
Proces powstawania kostki brukowej jest złożony. Komponenty wykorzystywane do tworzenia kostki brukowej to:
- Cement – stanowi fundament wytrzymałości oraz solidności finalnego produktu. Do produkcji wykorzystuje się najczęściej cementy portlandzkie o klasach wytrzymałości 32,5 i 42,5.
- Kruszywo – to przede wszystkim piasek, żwir oraz grys, które mają za zadanie zapełnić strukturę betonową.
- Woda – pełni funkcję w procesie chemicznym, umożliwiającym wiązanie cementu.
- Domieszki i dodatki – są to elementy usprawniające charakterystykę mieszanki betonowej, do których zalicza się m.in. plastyfikatory, środki wpływające na czas wiązania, hydrofobizatory oraz barwniki.
Jak tworzy się kostkę brukową?
Produkcja kostki brukowej jest zautomatyzowana. W pierwszym kroku, do pojemników zasypowych trafia mieszanka betonowa składająca się z cementu, piasku i drobnego żwiru. Następnie dodaje się do niej kruszywa i pigmenty, aby uzyskać pożądane właściwości i barwę. Materiał ten poddaje się potem wibroprasowaniu, które ma dwa główne etapy: wibrację, rozprowadzającą równomiernie składniki mieszanki, oraz prasowanie za pomocą stempla, które usuwa powietrze i zagęszcza masę.
Po uformowaniu kostka schnie w specjalnych formach, skąd jest wyjmowana i układana na paletach. Aby zapobiec ścieraniu się kostek, pomiędzy ich warstwami wsypywany jest specjalny granulat.
W przypadku kostki z kamienia naturalnego proces produkcyjny wygląda inaczej. Wybrane bloki kamienia są przenoszone taśmociągami do miejsca cięcia. Z uwagi na ich kruchość, do cięcia stosuje się wodę pod wysokim ciśnieniem z dodatkiem piasku, co pozwala na dokładne i ostrożne formowanie kostki, minimalizując ryzyko pęknięcia materiału.
Na końcowym etapie kostce nadawane są właściwe tekstury powierzchni przez szlifowanie, płukanie lub inne metody. Często stosuje się również impregnację, chroniącą przed wpływem warunków atmosferycznych.
Maszyny stosowane w produkcji kostki brukowej
W całym procesie wykorzystuje się specjalistyczne maszyny do produkcji kostki brukowej oraz linie technologiczne. Wśród niezbędnych urządzeń i elementów wyposażenia możemy wskazać na:
- Wibroprasy – używane do formowania i kompaktowania mieszanki betonowej w formy, nadające jej oczekiwany kształt.
- Mieszalniki betonu – urządzenia do mieszania składników mieszanki betonowej, takich jak cement, kruszywo, woda i domieszki.
- Urządzenia piętrujące i rozpiętrujące– służą do składowania świeżo ukształtowanej kostki brukowej, ułatwiając jej przemieszczanie w obrębie procesu produkcyjnego.
- Wózki transportowe– odpowiedzialne za przemieszczanie palet z kostką brukową pomiędzy etapami produkcji.
- Układarki i zagęszczarki kostki brukowej – maszyny wykorzystywane podczas układania kostki brukowej bezpośrednio na miejscu budowy.
- Gilotyny – narzędzia tnące, które służą do cięcia kostki brukowej na określone wymiary.
- Suszarnie– miejsca, gdzie odbywa się proces wiązania i dojrzewania świeżego betonu.